Integracja sensoryczna

Dni Integracji Sensorycznej

3 kwietnia uczniowie z klas 2c, 2f, 3a, 3d wraz ze swoimi wychowawcami i gościnnie dwie grupy dzieci z Przedszkola Małego Kopernika miały możliwość uczestniczyć w Dniu Integracji Sensorycznej obchodzonym w naszej szkole. W ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę Integracji Sensorycznej.

Nasze zabawy poprzedziła rozmowa o tym, czym jest Integracja Sensoryczna, jakie mamy zmysły oraz jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania mózgu. Uczniowie mieli możliwość poznać sprzęt wykorzystany do terapii Integracji Sensorycznej.

Tego dnia organizowane były różne aktywności. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności chodząc po torze przeszkód (ćwiczenie równowagi i koordynacji), chodząc po drabinkach, wskakując z trampoliny do beczki. Dopasowywali do obrazków zapachy. Szukali w ryżu, makaronie i chrupkach ukrytych skarbów. Odgadywali po kształtach, co jest schowane w pudełkach „Zgadnij co tam się ukryło?” Wkładali szczypcami piłki i pompony. Przenosili jajko na łyżce, wyszywali sznurkiem zwierzaki. Wykonywali zadania jeżdżąc deskorolką na brzuchu i przeciągając linę. Chodzili na tygrysich stopach. Korzystali także z układanek logicznych, różnych gier i pomocy wykorzystywanych w terapii ręki. Uczniowie mieli możliwość założyć symulatory widzenia i zobaczyć, jak widzą osoby mające problemy ze wzrokiem, m.in. ze znaczną krótkowzrocznością, jaskrą, zaćmą, ubytkami widzenia. W kąciku wyciszeń mogli skorzystać z masażu i docisku piłkami rehabilitacyjnymi.

Uczniowie wychodzili z sali zadowoleni i pełni emocji. Jednocześnie dopytywali, kiedy znów będą mogły gościć na takiej sali. Miło było nam słyszeć z ich ust pozytywne komentarze.

Na zakończenie obchodzonego Dnia SI rozstrzygnięto konkurs „Panel Sensoryczny,” który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Pani Dyrektor wręczyła uczniom dyplomy i nagrody. Wykonane panele były bardzo pomysłowe i profesjonalne. Prace pokazywały ideę wykorzystania różnych faktur i materiałów sensorycznych w pracach plastyczno-technicznych.

Z okazji Dnia SI przygotowano także gazetkę o tematyce Integracji Sensorycznej, ulotki dla rodziców i w holu szkoły zostały zaprezentowane panele sensoryczne.

Dziękujemy za wspólne świętowanie i czas spędzony na zabawie!