Maria Kownackamk
urodziła się 11 września 1894r. w Słupie koło Kutna, zmarła 27 lutego 1982r. w Warszawie.

Od 1912r. prowadziła tajne nauczanie dla dzieci oraz kursy dla dorosłych. Rok po odzyskaniu niepodległości przez Pol­skę pisarka przeniosła się na stałe do Warszawy. Debiutowała na łamach „Płomyczka” i ”Płomyka”. Była współorganizatorką teatru kukiełkowego „Baj”, który powstał w roku 1928, i pisała scenariusze na jego użytek. W czasie okupacji hitlerowskiej pisarka ponownie prowadziła tajne nauczanie i była współ­redaktorką dwóch pism dla dzieci. Po wojnie od 1950r. zajęła się wyłącznie pracą literacką. Do najbardziej znanych utworów Marii Kownackiej należą: „Kukuryku na ręczniku”, „Jak mysz pod miotłą”, „Kajtkowe przygody”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”. Wspólnie z Zofią Malicką napisała „Dzieci z Leszczynowej Górki”, z Janem Edwardem Kucharskim „Wiatrak profesora Biedronki” i „Skarb pod wiatrakiem”, a z Marią Kowalewską „Głos przyrody”. Najmłodsze dzieci znają bardzo wiele utworów M.Kownackiej, które ukazały się w serii „Poczytaj mi, mamo”.