Czy wiesz, że…

################################################################################

Na czas uroczystości szkolnych uczeń wkłada strój galowy rozumiany jako:

– dla dziewcząt: biała bluzka, czarna lub granatowa spódnica /długość nie może być krótsza niż do połowy uda/, elegancka, galowa spódnica to na pewno nie spódnica dżinsowa ani tiulowa.
– dla chłopców: biała koszula z kołnierzykiem, czarne lub granatowe spodnie. Galowe spodnie to spodnie z długimi nogawkami, w ciemnym kolorze. Krawat jest dobrym uzupełnieniem stroju, ale niekoniecznym.

Pamiętaj, że…

  1. Uczniowie nie noszą czapek i nie zakładają kapturów w budynku szkolnym.
  2. Ubiór ucznia powinien być dostosowany do miejsca pobytu /lekcja, akademia, dyskoteka, wycieczka/.
  3. Noszony ubiór nie powinien zawierać nadruków z obraźliwymi słowami i obrazkami.
  4. Ubrania nie mogą eksponować bielizny osobistej; okrycia zakładane bezpośrednio na ciało nie mogą być przezroczyste, mieć dużych dekoltów, powinny zasłaniać brzuch.

################################################################################

 Materiał ze strony: Forum Portalu Śląska Cieszyńskiego

################################################################################


„Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!”.

Przedstawiamy Wam fragment rozmowy z prof. Janem Miodkiem dotyczący odmiany naszych nazwisk.

– Panie profesorze, dlaczego ludzie nie chcą odmieniać nazwisk?

– Krąży jakaś fałszywa opinia, że w tekstach oficjalnych nazwisk się nie odmienia. Bo w życiu codziennym, w mowie żywej nie jest źle. Ludzie chodzą do Nowaka, przyglądają się Nowakowi, podchodzą do Widery, Pietraszki i Widerze albo Pietraszce coś dają. Ale jak teraz trzeba temu Nowakowi, Widerze albo Pietraszce dać dyplom, nagle następuje jakieś zdumiewające usztywnienie postaw gramatycznych i dyplom uznania jest „dla Jana Nowak”. Ja to widzę na dyplomach, ja to widzę w dedykacjach uczniowskich, ja to widzę i słyszę w intencjach mszalnych!

– A nazwiska obce?

– Też się odmieniają, zwłaszcza te, które takiej prostej odmianie podlegają: Smith-Smitha-Smithowi, Kennedy-Kennedy’ego – Kennedy’emu,Chirac-Chiraca-Chiracowi.
Ale największy kłopot jest w tym, że wiele osób nie życzy sobie odmieniania ich nazwiska. – Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: „Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!”. To tak samo, jakbym ja zażyczył sobie, że w telewizji ma być plansza „Był to program pana Miodek”. To jest przecież nonsensowna prośba! Przypominam wszystkim – w języku polskim nazwiska należy odmieniać.
źródło www.ngo.pl
Czytaj więcej: http://www.nto.pl/magazyn/reportaz/art/4161843,prof-jan-miodek-nazwiska-trzeba-odmieniac,id,t.html

Szkoła z Klasą