Razem w szkole i w życiu

ROK SZKOLNY 2020/21

Projekt „Together at school and in the life” – finiszujemy!

W dniach 4-9 lipca odbyło się ostatnie robocze spotkanie uczestników projektu – zgodnie z harmonogramem opracowanym przez partnerów uczestniczących w tej inicjatywie. Nasza delegacja liczyła 8 osób.

Przypomnijmy, że celem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (w ramach Erasmus+) jest szerzenie i praktykowanie idei integracji i edukacji włączającej w codziennej pracy szkoły i w środowisku lokalnym. I co najważniejsze – dzielenie się doświadczeniami z nauczycielami z różnych krajów.

Tym razem uczestnicy projektu – przedstawiciele Bułgarii, Włoch i Polski spotkali się w Portugalii, w niedużym miasteczku Moreira da Maia niedaleko Porto. Niestety, ze względu na pandemię nie mogli tu dotrzeć partnerzy projektu z Litwy – choć byli obecni online!

Uczestnicy spotkania brali udział w zróżnicowanych zajęciach przygotowanych przez nauczycieli z pięciu szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół im. Dr. Vieira Carvalho (Agrupamento  de Escolas Dr. Vieira Carvalho) . Program przewidywał spotkania z przedstawicielami władz oświatowych regionu odpowiedzialnych za edukację dzieci ze specjalnymi potrzebami, z profesjonalistami prowadzącymi zajęcia indywidualne (terapia zajęciowa, rewalidacja), a także obserwację zajęć prowadzonych w klasach 1-4 oraz w grupach przedszkolnych. Tak – było to możliwe w lipcu! Ze względu na pandemię w Portugalii przedłużono rok szkolny o dwa tygodnie.

Obserwowaliśmy różne formy zajęć z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zarówno w klasie w ramach nauczania włączającego, jak i w formie bardziej zindywidualizowanej – nastawionej na naukę praktycznych umiejętności ułatwiających funkcjonowanie w dorosłym życiu.

To, co zwróciło naszą uwagę, to duży nacisk położony na edukację informatyczną uczniów, na umiejętność swobodnego korzystania z technik informacyjnych, z nowoczesnych aplikacji, programów. Każda sala lekcyjna miała dostęp do szerokopasmowego internetu, a uczniowie korzystali z nowoczesnego sprzętu (tablety).

Zachwyciły nas przygotowane przez poszczególne szkoły występy muzyczno-taneczne uczniów. Wszechobecne słońce i skoczna, chwytająca za serce tradycyjna muzyka portugalska zachęcały do włączenia się we wspólną zabawę.

Kilkudniowy pobyt w Portugalii był także okazją do zwiedzenia tego przepięknego krańca Europy. Odwiedziliśmy Porto – drugie co do wielkości, malowniczo położone miasto Portugalii, dotknęliśmy stopami Oceanu Atlantyckiego i obejrzeliśmy zamek w Guimarães – kolebkę państwowości tego kraju.

Jesteśmy pod wrażeniem  niezwykłej gościnności gospodarzy – koordynatorów projektu i niezwykłego profesjonalizmu organizatorów.

 

 

 

 

*****************************************************************

IV Bieg Erasmusa      

W dniach 15-17 października odbył się IV Bieg Erasmusa, tym razem w wersji zdalnej. Nasza szkoła wzięła udział w biegu już po raz drugi. 
W tym roku w skład naszej szkolnej sztafety weszła czwórka nauczycieli.
 
Pani Magdalena Malinowska 
Pani Małgorzata Łuczak 
Pan Kamil Hentka
Pan Bartłomiej Marek 
 
Nasza sztafeta miała za zadanie przebiec jak najwięcej kilometrów biegnąc łącznie przez 60 minut (po 15 minut na osobę). Nasza sztafeta przebiegła razem ponad 11 kilometrów!
 
Dzięki udziałowi w biegu udało nam się zdobyć dla szkoły sprzęt sportowy przeznaczony do treningów biegania. W skład zestawu weszły: drabinki do ćwiczeń, płotki treningowe oraz spadochron biegowy.
 
Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Biegu Erasmusa! Miejmy nadzieję, że odbędzie się on w trybie stacjonarnym:)
 
 
 
 

*************************************

ROK SZKOLNY 2019/20

****************************************************************

W dniach 9-13 grudnia odbył się w naszej szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy podczas którego sprzedawane były ozdobny oraz kartki świąteczne wykonane między innymi przez uczniów z klas integracyjnych oraz ich rodziców.
 
Dzięki akcji udało się zebrać prawie 450zł. Środki te, przekazane szkolnym pedagogom, zostaną wykorzystane na pomoc dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej.
 
Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację kiermaszu.
 

****************************************************************

Wizyta partnerów z projektu Erasmus+

Together at school and in the life (Razem w szkole i w życiu)

5 – 8 listopada 2019r.

 

Wtorek – 5 listopada

Pierwszego dnia przywitaliśmy gości podczas oficjalnej ceremonii, którą uświetniła swoją obecnością burmistrz naszej dzielnicy pani Izabela Ziątek. Nasi goście mieli okazję zobaczyć premierę sztuki pt: „But nie do pary”, przygotowanej przez naszych nauczycieli i uczniów. Przedstawienie opowiada historię autystycznego chłopca, który trafia do nowej klasy. Sztuka porusza kwestie akceptacji, zrozumienia oraz integracji z grupą rówieśniczą.

Popołudniu goście uczestniczyli w konferencji na temat „Kwestii związanych z wczesnoszkolnym i szkolnym systemem integracji ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Konferencja przygotowana została przez panią Katarzynę Sołkowicz oraz panią Agnieszkę Gradowską, specjalistki z naszej szkoły, które współpracują z uczelniami wyższymi. Podczas konferencji goście mogli także wysłuchać wywiadu przeprowadzonego z panią Joanną Łachetą niesłyszącą wykładowczynią z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na koniec dnia partnerzy omawiali przygotowane przez siebie prezentacje o narzędziach, pomocach oraz technologiach stosowanych przez nich na co dzień w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Środa – 6 listopada  

Drugi dzień wizyty gości w naszej szkole upłynął pod znakiem obserwacji zajęć naszych nauczycieli i specjalistów. Nasi partnerzy projektowi mieli okazję zobaczyć:

– zajęcia z treningu umiejętności społecznych prowadzone naszego psychologa Dariusza Bereszczyńskiego

– zajęcia logopedyczne pani Wioletty Kaliszyk

– zajęcia z terapii ręki połączone z muzykoterapią i korekcją wad postawy prowadzone przez panią Izabelę Woszczyk

– lekcję matematyki przy użyciu narzędzi informatycznych (TIK) przygotowaną przez panią Agatę Kachniarz

– inscenizację książek szkolnych (Czytanie na śniadanie) w wykonaniu uczniów pod przewodnictwem pani Leny Gorzelak

– warsztaty z integracji sensorycznej przeprowadzone w naszej sali SI i przygotowane przez panią Martę Trzcińską i panią Agnieszkę Gradowską

– omówienie studium przypadku przygotowane przez panią Honoratę Makiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czwartek – 7.11

Trzeci dzień pobytu goście spędzili poza szkołą. Udało nam się zorganizować im wizytę w:

– Przedszkolu nr 431 przy ulicy Głębockiej, gdzie partnerzy mogli obejrzeć nowoczesne wnętrza, sale grup przedszkolnych oraz w pełni profesjonalną salę terapii światłem.

– Centrum Rehabilitacji dla Dzieci przy ulicy Balkonowej po którym oprowadziła nas sama pani kierownik przychodni, pani dr Ewa Fibiger. W Centrum goście mogli zobaczyć nowoczesne sale do różnego rodzaju terapii i zajęć dla dzieci i młodzieży.

– Niewdzialnej Wystawie, gdzie goście mogli przekonać się na własnej skórze jak trudne jest życie niewidomych osób i jakie wyzwania stoją przed nimi każdego dnia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piątek – 8.11

Ostatniego dnia pobytu goście w towarzystwie przewodnika, zwiedzali Stare Miasto w Warszawie. Wieczorem odbyło się oficjalne pożegnanie partnerów projektowych podczas którego odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów potwierdzających ich uczestnictwo w wizycie projektowej w naszej szkole.

 

********************************************************************************************

Dnia 28 września 2019r. odbyła się IV edycja Biegu Erasmusa+, który ma na celu integrowanie osób związanych z projektami Erasmus+ oraz popularyzowanie edukacji, także w wymiarze sportowym.

Naszą szkołę dzielnie reprezentowała uczennica Olga Mierzejewska z klasy 8B wraz ze swoją rodziną. Bieg miał formułę czteroosobowej sztafety na dystansie 10 km. Nasza sztafeta osiągnęła bardzo dobry czas: 48:12. Gratulujemy!

Oto kilka zdjęć z zawodów:

 

*********************************************************************************************

Broszura informacyjna projektu Erasmus+ „Razem w szkole i w życiu” (2018-2020)

***********************************************************************************************

ROK SZKOLNY 2018/19

************************************************************************************************

 

W latach 2018-2020 nasza szkoła będzie realizowała projekt Together at school and in life (Razem w szkole i w życiu) w ramach programu Erasmus+. W projekcie będą brały udział szkoły z Bułgarii, Włoch, Litwy i Portugalii. Głównym celem projektu jest szerzenie idei integracji wśród uczniów, rodziców, nauczycieli oraz całego środowiska lokalnego. Udział w projekcie będzie wiązał się z realizacją szeregu zadań i aktywności projektowych, w które będziemy chcieli zaangażować uczniów, nauczycieli oraz rodziców. W ramach projektu będziemy mieli także zaszczyt gościć nauczycieli ze szkół partnerskich (październik 2019).

Październik 2018

Konkurs na Logo projektu Erasmus+

W październiku w naszej szkole odbył się konkurs na oficjalne logo parojektu Erasmus+ w którym bierzemy udział. W konkursie mogli brać udział wszyscy uczniowie, których zadaniem było wykonanie dowolną techniką logo które odzwierciedlałoby myśl przewodnią projektu, mianowicie ideę integracji. Do konkursu zgłoszone zostało ponad 30 projektów uczniów. Sposób zgromadzonych prac jury wyłoniło trzy najlepsze prace które wzięły udział w konkursie głównym zorganizowanym podczas pierwszej wizyty projektowej w Bułgarii.
 

Listopad 2018
Wizyta projektowa

W dniach 12-16 listopada odbyła się pierwsza wizyta projektowa w Sofii (Bułgaria). O przebieg wizyty oraz jej głównych wydarzeniach można przeczytać w załączonej prezentacji.
Podczas wizyty rozstrzygnięty został konkurs na logo projektu. W finałowym etapie brały udział najlepsze prace z wszystkich krajów partnerskich. Z wielką radością i dumą pragniemy poinformować, iż oficjalnych logo projektu została praca wykonana przez jedną z naszych uczennic z klasy 7. Oto ono:

 

Grudzień 2018
Spotkanie zespołu Erasmus+

W grudniu odbyło się spotkanie zespołu Erasmus+ podczas którego prezentowaliśmy i omawialiśmy przebieg pierwszej wizyty w Bułgarii. Ponadto, zespół ustalał szczegóły dotyczące kolejnych działań związanych z projektem.

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

W dniach 10-17 grudnia odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego na jednym ze stanowisk, można było podziwiać, a także nabyć, piękne prace, ozdoby, kartki wykonane przez uczniów naszej  szkoły w ramach projektu Erasmus+. 
 
 

Marzec 2019 – wizyta projektowa

W dniach 11-14 marca 2019 r. w Battipagii (Włochy) odbyła się druga wizyta projektowa.Głównym tematem spotkania nauczycieli była analiza pracy zespołów pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wymiana doświadczeń dotycząca pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W zamieszczonej poniżej prezentacji znajduje się fotorelacja z odbytej wizyty.

Włochy – prezentacja

 

Kwiecień 2019 – Kiermasz wielkanocny

W dniach 1-5 kwietnia 2019 odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny, na którym można było zakupić ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów w ramach projektu Erazmus+. Pieniądze zebrane na kiermaszu zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Szkoła z Klasą